Van Gölü’nde Sular Çekildi: Sahil Mikrobiyalitlerle Kaplandı

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, Van ve Bitlis sınırlarında yer alıyor. İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan kuraklık nedeniyle suyun çekilmesiyle ortaya çıkan mikrobiyalitler, Tatvan’ın İncekaya köyü sahillerinde belirginleşiyor. Van Gölü’ndeki mikrobiyalitler, dalış turizmi açısından da önem taşıyor.

Her geçen gün farklı bölgelerde görülen mikrobiyalitler, özellikle Tatvan’ın Van Gölü kıyısında bulunan İncekaya köyünde, adeta mikrobiyalit tarlalarını andırıyor.

Fotoğrafçılar, Van Gölü sahilinde ortaya çıkan farklı boyutlardaki yüzlerce mikrobiyaliti görüntüledi. Bu görüntüler hem görsel güzellik sunuyor hem de su çekilme seviyesinin boyutunu gözler önüne seriyor. Bölge halkı, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını dile getirirken, geçen yıl ile bu yıl arasında büyük bir fark olduğunu vurguluyor.

Serkan Sönmez, “Tatvan ilçesine bağlı İncekaya köyünde suların çekilmesiyle birlikte doğal güzellikler ortaya çıkıyor. Bu durum, il dışından gelen turistlerin ilgisini çekiyor ancak burada yaşayan yerli halkı tedirgin ediyor. Çünkü bu durum, Tatvan’da ve çevre ilçelerde hissedilen kuraklığın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Van Gölü’nün aşırı şekilde çekilmesi, yerli halkı endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir