İran’da oy verme işlemi başladı: Hamaney’den ‘sandığa gidin’ çağrısı

İran, İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazasında ölmesi sonrası yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında. 14’üncü Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi bugün yerel saatle 08.00’de başladı. İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi’nin verilerine göre, 88 milyon nüfusa sahip ülkede, yaklaşık 62 milyon seçmen, 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy kullanabilecek. Ayrıca, 95 ülkede kurulan seçim merkezlerinde de ülke dışındaki İran vatandaşları sandığa gidebilecek.

Yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemi 18.00’de sona erecek ancak bu süre ihtiyaç halinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı Seçim Merkezi’nin kararıyla uzatılabilir.

HAMANEY: İSLAM CUMHURİYETİ’NİN DEVAMLILIĞI HALKIN VARLIĞINA BAĞLI

Ayetullah Ali Hamaney

AA’nın aktardığına göre, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de oyunu başkent Tahran’da kabullerini gerçekleştirdiği İmam Humeyni Hüseyniyesi’ndeki salonda kurulan sandıkta kullandı. Oyunu kullandıktan sonra basına açıklama yapan Hamaney, konuşmasına 19 Mayıs’ta beraberindeki heyetle birlikte geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve ve diğer yetkilileri anarak başladı.

Seçim günlerinin İranlılar için ‘mutluluk ve sevinç günü’ olduğunu söyleyen Hamaney, kararsız seçmeni sandığa çağırarak, “İslam Cumhuriyeti’nin devamlılığı, istikrarı, izzeti ve dünyadaki itibarı, halkın varlığına bağlıdır. Bu nedenle değerli halkımıza oy vermeyi ciddiye almalarını ve bu önemli siyasi sınava katılmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Hamaney, “İnşallah bu ülke için en iyi ve en faydalı tercih seçilir, önümüzdeki yıllar Allah’ın izniyle güzel ve hayırlı yıllar olur ve insanlar tercihlerinden memnun olur” dedi.

SEÇİMDE 4 ADAYIN YARIŞMASINA İZİN VERİLDİ

Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin eski genel sekreteri Said Celili ve eski içişleri bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor. Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hüseyin Kadızadehaşimi, ‘muhafazakar kanatta birliği sağlamak için’ seçime saatler kala adaylıktan çekildi.

Cumhurbaşkanı adaylarının bugünkü ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1’in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan iki aday ikinci tura kalacak ve bir hafta sonra, 5 Temmuz’da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı olacak. Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayınlanması ve kesin sonuçların ise yarın açıklanması bekleniyor. İran’da cumhurbaşkanı 4 yıl süreyle görev yapıyor ve üst üste en fazla 2 defa seçilebiliyor.

REFORMİST ADAY ANKETLERİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Son olarak İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından 26 Haziran Çarşamba günü ülke genelinde 3 bin 589 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, yarışın ilk sırasında yüzde 33,1 ile Mesud Pezeşkiyan, ikinci sırasında yüzde 28,8 ile Celili yer alırken diğer muhafazakar aday Muhammed Bakır Kalibaf ise yüzde 19,1 ile üçüncü sırayı aldı. Anketlere göre, Pezeşkiyan’ın Türk, Kürt ve Beluç vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde diğer adaylara göre yüksek oy oranı aldığı görülüyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir